Chov afrických pygmy ježků
Stejně jako všechna ostatní zvířata chovaná doma vyžaduje africký pygmy ježek zajištění podmínek, které mu umožní dlouhý a zdravý život. Mezi ty základní podmínky prostředí patří dostatečná plocha ubikace, protože ačkoli se to možná nezdá, ježek umí být v noci velmi aktivní tvor. Aktivita závisí na individualitě jedince a tomu je potřeba plochu ubikace přizpůsobit, je také možné používat běhací kola podobně jako u křečků, musí být ale adekvátní velikosti, aby si na nich ježci neničili páteř, a musí být kompletně vyplněna běhací plocha - tj. nesmí být dělena na jednotlivé příčky ani v ní nesmí být žádné dírky, kam by se ježkovi mohl zachytit drápek a mohl by si způsobit úraz. Do ubikace vložíme ježkovi dřevěný nebo látkový domeček, kde bude moci přes den nerušeně spát. Další a zpravidla nekompromisní podmínkou chovu těchto ježků je udržování teploty alespoň 23°C a to po dobu celého roku. Pokud tato teplota nebude dodržena, ježek se bude snažit o zimování a uhyne. Teplota, ve které se zvíře pokouší zazimovat je individuální, proto při opakovaných pokusech o hibernaci je vhodné teplotu zvýšit na 24 - 25 °C, nebo pod ubikaci umístit vytápění. Poslední, velmi důležitou věcí, je strava - ježek je hmyzožravec. S tímto se bohužel musíte smířit, pokud nějakého chcete mít doma. Samozřejmě je možné ježka dokrmovat i superprémiovými kočičími granulemi (opravdu sem ale nepatří Whiskas ani Kitekat!), základem jeho potravy by ale vždy měl být hmyz - zejména cvrčci, švábi, sarančata, občasně také mouční červi a zophobasi. Hmyz je nejlepší podávat živý, ale cvrčky, šváby i sarančata je možné zmrazit a podávat pak rozmrazené. Toto krmivo se dá sehnat téměř v každém zverimexu, je však mnohonásobně dražší než od specializovaných dodavatelů, konkrétní prodejce hmyzu mohu doporučit v osobní komunikaci. Dle chovatelského řádu se záruka vztahuje na zvíře, které je krmeno hmyzem alespoň 3x týdně, naši ježci mají ale hmyz každý den. Takto bych shrnula snad vše důležité, bez čeho se ježci neobejdou. Dopřejte jim tyto základní podmínky, a pokud se jim budete věnovat pravidelně a budete mít mládě ochočené od útlého věku, odvděčí se Vám ježci jako milí a krásní domácí mazlíčci.
Základní podmínky pro chov
- Ubikace - nejméně 90 x 45 cm na jednoho ježka, čím více, tím lépe. Možno plastové boxy, terária, případně klece (ale ježek po nich nesmí šplhat, aby se nezranil). Základní výbavou musí být domeček na spaní, ideálně také toaleta s kočkolitem a běhacím kolem odpovídajícího průměru.
- Teplota 23 - 26°C, pokud není možné vytápět místnost, dají se použít výhřevné desky
- Potrava HMYZ - sarančata, švábi, čvrčci, mouční červi, zophobasi. Červi nemají pro ježky ideální poměr minerálů, proto je podáváme pouze příležitostně a ve stravě je nahrazujeme jinými druhy hmyzu. Superprémiové granule pro kočky - mají naši ježci neustále k dispozici (používáme Brit Care, Ontario, Calibra, Applaws, Optima Nova či Royal Canin Veterinary diet), obvykle pro dospělé ježky volíme granule se sníženým obsahem tuku. Dále je vhodné jako zpestření podávat vařené maso (kuřecí, krůtí, hovězí), vařené vejce, konzervy nebo kapsičky pro kočky s vysokým obsahem masa (nepodávat vývar).
- Způsob života - noční živočich, samotář - některé samičky je možné chovat společně při poskytnutí dostatečně velké plochy ubikace.
Jak bydlí naši ježci
Ježky chováme už od roku 2014 a vyzkoušeli jsme již několik typů ubikací. V současné době se nám jeví jako nejvhodnější doma vyrobená vivária, u kterých si člověk může jejich velikost přizpůsobit přímo na míru. Důležité je při výrobě myslet také na větrání, v případě použití plexi skla na přední stranu ubikace nestačí pouze udělat otvory po stranách, ale je nutné udělat větrání umožňující cirkulaci vzduchu, tzn. na jedné straně u země, na druhé straně nahoře, jinak se bude v ubikaci i přes každodenní čištění udržovat zápach.
Holčicí bydlení
Od roku 2021 máme ježečky v nových velikých viváriích o rozměru 200 x 60 cm, které je v případě nutnosti možné i přepůlit, obvykle ale máme celé patro spojené. Díky velkým záchůdkům s kočkolitem se ježkům dobře udržuje čistota a velká plocha terária umožňuje chov i více samiček pohromadě.
V každé ubikaci máme kromě nějakých tunelů a domečků také kolotoč(e) s ložiskem, na kterém mohou ježci nehlučně sportovat třeba celou noc :)
Klučičí bydlení
Od července 2022 jsme máme ještě další 3 ubikace o rozměrech 140 x 60 cm, kde teď bydlí naši samci.
I tady máme v základní výbavě záchůdek s kočkolitem a kolotoč na běhání.
Porodnice a marodka
Naši první ježci tu strávili většinu života, dnes už ale víme, že tohle je pro ježečka opravdu příliš malý prostor. Každá ubikace má rozměr 60 x 85 cm a je vybavena home-made kolotočem na běhání. Nyní tyto boxy používáme jako porodnice a pro umístění ježků nemocných nebo hůře pohyblivých.
Tato vivária mají dvojité dno, což nám umožňuje umístění výhřevných desek a kabelů pod domečky. Dobře nám v tomto případě funguje topný kabel ExoTerra, který je schopný vytopit větší plochu ubikace na příjemnou teplotu, dále také podložka určená pro nahřívání vodních postelí, kde je možnost regulovat teplotu. Často doporučované podložky Ultratherm 15W u nás příliš úspěch nemají, nejsou regulovatelné, tedy buď topí nebo netopí, je sice možnost si k nim přidělat termostat, ten ale při umístění přímo na podložce podložku spíná opakovaně v krátkých časových intervalech. Při použití folie Ultratherm pod tulipytlíkem bez podestýlky dokázala podložka vytvořit v pytlíku teplotu cca 50°C, což již není pro ježka nic příjemného, doporučuji tedy vždy testovat dříve, než ježka do ubikace umístíte (a počítat s tím, že Ultrathermka se nahřívá ze začátku postupně po dobu několika hodin, tedy nelze měřit teplotu po hodině).
Skládací výběhy
Pro dočasné umístění mláďat nebo rozšíření bydlení pro další ježky občas využíváme skládací výběhy. Dobře se čistí, skvěle se skladují, ježci si mohou užít veliký prostor a zatím nám z nich (kromě švábů tedy :-D ) nikdo neutekl :)
POTRAVA
Ježci jsou hmyzožravci, takže každý chovatel se musí smířit s krmením ježků živým hmyzem. Pokud se na začátku štítíte sáhnout na červa, nebojte, za rok se otrkáte a budete brát rukou i šváby. Alespoň takto to bylo u nás ;)
Kromě granulek ježkům dáváme každý den živý hmyz. Mláďatům a hubenějším ježkům dáváme i moučné červy a zophobasy, dospělým ježkům potom tento hmyz skoro úplně nahrazujeme hmyzem méně tučným, tj. cvrčky, šváby a sarančaty, které krmíme nejčastěji rozmražené. Šváby krmíme nejvíce dubie, občas ježkům dáme i čoko šváby, smrtihlavy nebo syčivé šváby. Cvrčky dáváme jak banánové, tak stepní a sarančata stěhovavá i všežravá. Zkrátka aby měli ježci vyvážený jídelníček, je potřeba jim dopřávat co nejpestřejší potravu. Ze začátku jsme bojovali jak s uchováním živého hmyzu tak i s jeho podáváním v takové formě, abychom ho nenacházeli všude po bytě. U švábů a sarančat se nám osvědčilo podávání z pinzetky, švábi jsou také vítanou kořistí v prázdném velkém plastovém boxu, kde je hlavně Baileys ráda chytá. Videa jsou na našem facebooku, třeba zde.
Naši ježci mají neustále k dispozici superprémiové granule podle svého věku a hmotnosti. Používáme značky Brit Care, Ontario, Calibra, Applaws, Rasco, Nativia, Royal Canin Satiety a další. Obvykle mícháme několik značek granulí dohromady, mláďata učíme na granulky určené pro koťátka, dospělé ježky nejčastěji krmíme granulemi pro kastrované kočky či se sníženým obsahem tuku (standardně 12% tuku, u tlouštíků potom i 10% tuku).
REŽIM
Většina chovatelů se ježkům věnuje večer, kdy je krmí i jim čistí ubikace. Naši ježci se přizpůsobují našemu rodinnému režimu, a tak obvykle vylezou pokaždé, když jim naplním misky hmyzem. Nyní je krmím obvykle večer, ale i když jsem je pravidelně krmila odpoledne, stejně se naučili vylézat na čerstvý hmyz.
Naši ježci se sami probouzí obvykle kolem 21. hodiny, kdy se jim automaticky vypne svícení a mají tmu. Toto přidané ledkové svícení máme i přes to, že jsou v místnosti okna, prodlužujeme tak ježkům den a tím předcházíme případné hibernaci v zimních měsících. Mláďata a ježčí mámy obvykle vylézají na krmení i přes den, tím spíš, když jim někdo nabídne živý hmyz. Někteří ježci ale nevylezou do doby, než je doma úplný klid a tma.
Ke sledování ježků používáme kamery WOOX, které nám umožňují zjistit, jak se ježci zejména v noci chovají. Ideální jsou pro kontrolu samiček s mláďaty, ale i na posouzení standardního chování ježků a včasného odhalení případných zdravotních problémů. Bohužel ježci umějí své zdravotní problémy dlouho skrývat a ve chvíli, kdy přestávají žrát, již bývá na návštěvu veterináře v některých případech pozdě. Většina ježků se při příchodu člověka do místnosti schová, tedy nejsnáze se vše pozoruje právě díky kamerám :)